Portugalia şi Coreea de Nord, se repetă istoria?

simeon stalpnicul png

Anglia 1966. Atât Portugalia cât şi Coreea de Nord şi-au făcut debutul la Cupa Mondială, iar evoluţiile lor aveau să schimbe soarta acelui turneu final.

Cu Eusebio în vârf de formă (golgheterul turneului cu nouă reuşite), lusitanii au terminat pe trei, trecând pe traseu de Brazilia lui Pele, Garincha şi Jairzinho sau de Rusia marelui Lev Iaşin.

Revelaţia acelui Mondial s-a dovedit a fi însă o echipă a Coreei de Nord la fel de misterioasă şi de exotică pe-atunci ca şi-acum.

Asiaticii au învins în grupă Italia, campioana din '34 şi '38, pentru a deveni astfel prima echipă din această zonă a lumii care să ajungă în faza sferturilor (formatul turneului includea doar patru grupe).

Unde, adversar s-a nimerit să le fie tocmai Portugalia lui Eusebio. Şi la ce meci au asistat atunci spectatorii de pe Goodison Park din Liverpool! Nord-coreenii conduceau după o jumătate de oră de joc cu 3-0 şi păreau marii favoriţi ai unei semifinale cu ţara gazdă.

Patru goluri din partea lui Eusebio în următoarele 30 de minute şi încă unul de la Jose Augusto au schimbat însă soarta partidei, considerată şi azi una dintre cele mai frumoase din istoria Cupei Mondiale.

Azi, nord-coreenii vor desigur să răzbune soarta predeceserorilor, învingând o naţională a Portugaliei în care locul „Perlei din Mozambic" a fost luat de Cristiano Ronaldo.

„Este mai bun decât Eusebio, atât tactic cât şi tehnic", l-a descris pe adversarul său de azi Jong Tae-Se.

Acel japonez cu tată sud-coreean care a plâns la imnul Coreei de Nord în meciul cu Brazilia.