Preşedintele SUA, Barack Obama: “Acţionăm în interesul SUA şi al lumii”

Preşedintele SUA, Barack Obama: “Acţionăm în interesul SUA şi al lumii”

Ultima actualizare:

    Preşedintele SUA, Barack Obama
Preşedintele SUA, Barack Obama

Preşedintele SUA , Barack Obama, a declarat că larga coaliţie din care face parte şi Statele Unite este pentru a proteja un popor ameninţat împotriva forţelor conducătorului Moammar Gaddafi.

"Răspundem apelurilor unui popor ameninţat şi acţionăm în interesul Statelor Unite şi al lumii. Nu facem greşeli. Astăzi suntem parte a unei largi coaliţii", a spus Obama.

El a mai spus că a autorizat o acţiune militară limitată în Libia, precizând că trupele americane nu vor fi implicate în operaţiuni terestre în această ţară. El l-a avertizat pe liderul libian, Muammar Gudhafi, că "acţiunile au consecinţe".

"Vreau ca poporul american să ştie că folosirea forţei nu este prima noastră alegere şi nu este o alegere uşoară. Dar nu putem sta cu mâinile în sân în timp ce un tiran le spune oamenilor săi că nu va avea milă", a mai spus Obama.

LIVETEXT: A început războiul în Libia



Parteneri

image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
sibiu1 jpeg
Trotinete electrice FOTO Shutterstock
george ilinca simion1 jpeg
cel mai bun ulei de masline jpg
pescarusi 1  jpg
elev profesor pixabay jpg
WhatsApp Image 2026 08 07 at 16 58 32 (2) jpeg
scotia1 jpeg
image
image