Românii sunt printre cei mai pesimişti din Europa de Est

Numărul românilor care consideră că situaţia financiară a familiei lor este mai rea decât cu 12 luni în urmă a crescut în mod constant în acest an, potrivit unui studiu GfK.
Astfel, 63% dintre români cred că situaţia lor financiară s-a înrăutăţit comparativ cu octombrie 2008, mai mult cu 33 de procente faţă de anul trecut. Dacă în urmă cu un an aproximativ o treime dintre ei spuneau despre situaţia lor financiară ca arată mai bine în comparaţie cu anul anterior, doar 9% mai afirmă acelaşi lucru în octombrie 2009.
În Polonia şi Cehia situaţia este percepută în termeni negativi de o parte mult mai mică a populaţiei (33% în Polonia şi 34% în Cehia), iar în Bulgaria acest segment se situează şi el sub cel înregistrat în România (52%). Atunci când vine vorba despre perspectivele financiare pentru următorul an, doar 15% dintre români se declară optimişti, procent semnificativ mai mic dacă îl comparăm cu cel de acum 12 luni când se situa la 29%.
În ceea ce priveşte situaţia economică generală a României, peste 83% din populaţie resimte o înrăutăţire faţă de anul trecut în aceeaşi perioadă, dar sunt ceva mai puţin pesimişti pentru următorul an, 56% declarând că se aşteaptă la o agravare a situaţiei.
Aproape două treimi dintre români consideră că preţurile produselor sunt mai ridicate faţă de acum 12 luni. Cât priveşte evoluţia preţurilor în următorul an, românii cred că vor creşte într-un ritm mult mai alert (31%) sau cel puţin la fel ca în ultimul an (36%). Peste 82% dintre români cred ca în următoarele 12 luni şomajul va creşte, comparativ cu octombrie 2008, când doar 34% aveau această temere.
22% dintre români spun că trebuie să se împrumute ca să se poata descurca, în vreme ce doar 9% dintre bulgari apelează la alte surse de finanţare, 8% dintre polonezi şi 3% dintre cehi. Informaţiile provin din Barometrul de Încredere a Consumatorului, studiu cofinanţat de Comisia Europeană şi realizat lunar de GfK România, iar datele sunt reprezentative pentru populaţia României în vârstă de peste 15 ani, eşantionul fiind de 1000 de persoane.


































