Rudele persoanelor cu handicap nu vor mai primi bani de la stat

Ultima actualizare:

Potrivit proiectului de lege, aflat în dezbatere publică, la politici familiale rămâne, de pildă, numai alocaţia de stat pentru copii şi indemnizaţia pentru creşterea copiilor de până la doi ani.

Urmează categoria care se referă la sprijnirea familiilor cu venituri reduse. Aici, s-au unit deja două alocaţii, cea pentru familia monoparentală şi alocaţia familială complementară, începând cu 2011.

Operaţiunea va continua prin contopirea acesteia cu actualul Venit Minim Garantat şi cu ajutoarele de încălzire. Ajutorul rezultat va purta numele de Venit Minim de Inserţie. Va fi un ajutor consolidat acordat familiilor sărace.

În cazul persoanelor cu handicap, indemnizaţia se va contopi cu bugetul complementar într-o singură sumă. În al doilea rând, nu va mai exista o sumă fixă, ci cuantumul va fi diferenţiat în funcţie nu doar de gradul handicapului, ci şi de veniturile persoanei respective.

În plus, rudele nu vor mai primi salariu de îngrijitor, ci vor exista asistenţi sociali care vor avea arondate mai multe persoane.



Parteneri

image
www.fanatik.ro
image
observatornews.ro
image
iamsport.ro
image
www.antena3.ro
image
www.gandul.ro
image
as.ro
image
playtech.ro
image
www.fanatik.ro
image
www.cancan.ro
image
www.viva.ro
image
www.unica.ro
image
playtech.ro
image
www.stiripesurse.ro
image
www.stiripesurse.ro
image
okmagazine.ro
image
okmagazine.ro
image
historia.ro
image
historia.ro
test jpg
jules cos colaj tiktok jpg
radiografie toracica jpg
Anvelope FOTO Shutterstock jpg
1708360490 20230308 082940 00 00 03 15 still004 jpg
Tiffany Score Steven Mills fetita X jpg
România harta în Europa FOTO Shutterstock
printul andrew epstein imagini jpg
image
actualitate.net
image
actualitate.net