S-au rugat la Sf. Nicolae să scape de sărăcie

Ultima actualizare:

Au îndurat frigul şi foamea doar pentru a-l atinge. Racla cu moaştele Sfântului Nicolae a fost scoasă în pridvorul bisericii încă de acum două zile, însă ieri, în zona lăcaşului de cult, nu mai aveai loc să arunci un ac.

Veniţi pentru prima oară - unii chiar pentru al zecelea an la rând - oameni necăjiţi au stat cu orele la coadă pentru a săruta mâna dreaptă a Sfântului Nicolae. Speră ca măcar acum, de Sărbători, să scape de sărăcie şi să găsească putere să-şi ajute familia.

Unele cereri, însă, au fost mai neobişnuite: „Eu îmi doresc să-mi ajute copiii să se cunune la anul. Am un băiat şi o fată şi vreau să-i văd la casa lor", ne-a spus Georgeta (49 de ani), care a stat cinci ore la coadă. Sfântul Ierarh Nicolae este considerat ocrotitorul copiilor şi al săracilor, dar şi apărător al credinţei ortodoxe.



Parteneri

image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
fereastra gett creta jpeg
salcie plangatoare istock jpg
meniu restaurant jpg
Caniculă  Foto Freepik (1) jpg
Design fără titlu (9) png
nemesia istock jpg
index webp
amenda istock jpg
image
image