Mâncarea de Sărbători îţi poate strica dinţii!

Ultima actualizare:

Dr. Bogdan Burducea, medic stomatolog la clinica ClassDental, ne atrage atenţia asupra riscurilor cauzate de alimentaţia din perioada Sărbătorilor:

„De Sărbători, în general, abundă consumul de produse zaharoase şi acide nu numai în cadrul meselor principale, dar şi sub formă de gustări pe parcursul întregii zile.

Suprafeţele dentare sunt supuse agresiunii acide continue şi adesea nu doar silueta pacienţilor are de suferit pe perioada Sărbătorilor.

Toate aceste atacuri pot creşte riscul apariţiei sensibilităţii dinţilor, atunci când smalţul, respectiv suprafaţa exterioară a dintelui, devine deteriorată şi uzată, ştergând astfel distracţia de a mânca şi de a bea orice îţi doreşti".

„Pigmenţii alimentari împreună cu demineralizarea accentuată provocată de consumul crescut de alimente de Sărbători poate avea un efect vizibil la nivelul dinţilor.

Vinul, cafeaua, sucurile naturale, ceaiul îşi lasă amprenta la nivelul smalţului dentar. Noi recomandăm pacienţilor noştri să vină la medicul stomatolog, astfel prevenindu-se problemele ce vor apărea.

Detartrajul, periajul profesional, air flow-ul, fluorizarea realizate periodic menţin o stare de sănătate orală bună", ne mai sfătuieşte dr. Burducea, www.classdental.ro .



Parteneri

image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
politie bulgaria shutter1 jpeg
canicula  marea britanie jpg
electricitate  jpg
masini vanzare automobile noi parcare foto shutterstock
40799 city 815655 jpg
concediere istock jpg
Halkidiki Grecia FOTO Shutterstock jpg
palatul postas franta jpg
image
image