Şase români arestaţi în Austria pentru tâlhărie şi înşelăciune

Ultima actualizare:

    Austria,politie,masina
Austria,politie,masina

Poliţia austriacă a arestat o bandă de şase infractori români, căutaţi pentru mai multe tâlhării şi înşelăciuni comise pe teritoriul ţării.

Hoţii acţionau în două grupuri, în care erau prezenţi întotdeauna şi doi copii, de 6, respectiv 7 ani.

Banda înşela proprietari de benzinării şi moteluri de pe autostradă, cărora le vindeau bijuterii fără valoare, de provenienţă italiană, la preţuri mult mai mari.

Potrivit poliţiei, grupul se face vinovat de o tâlhărie comisă la 8 noiembrie în Herzogenburg, districtul St. Pölten. La o staţie de benzină, un infractor a ameninţat un bărbat cu un cuţit şi un pistol, după care, împreună cu un complice şi cu victima, s-a deplasat până la un bancomat, de unde a retras o sumă de bani. Întorşi la benzinărie, românii l-au împins pe bărbat jos din maşină.

Două zile mai târziu, doi dintre membrii bandei au ameninţat cu cuţitul şi jefuit un locuitor din Linz. Automobilul lor a fost identificat după câteva zile pe autostrada A1, iar infractorii opriţi şi reţinuţi la Ennsdorf, districtul Amstetten. În cursul anchetei, ceilalţi infractori au fost daţi în urmărire şi apoi arestaţi.

Banda de români a fost deferită Curţii de Justiţie din Linz.



Parteneri

image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image png
bani pexels jpg
parada new york gettyimages jpg
dn1 se inchide temporar in perioada 24 28 noiembrie intre ploiesti si campina in zona movila vulpii care sunt rutele ocolitoare 1024634 webp
valcov 8 jpeg
image png
Politia, foto Shutterstock jpg
hocus phocus egyptian sculpture 6655820 jpg
image
image