Victimă condamnată la închisoare, în timp ce hoţul scapă liber

Ultima actualizare:

Munir Hussain a rămas şocat la auzul sentinţei şi a declarat că trăieşte un coşmar.

"Nu înţeleg cum un sistem de justiţie mă poate trimite după gratii pentru că am vrut să-mi salvez copiii de la moarte. Orice englez care încearcă să-şi salveze familia într-o situaţie disperată poate ajunge ca mine", a răbufnit el în sala de judecată.

Totul a început în momentul în care bărbatul s-a întors de la moschee împreună cu soţia, cei doi fii şi fiica sa şi i-a găsit în casă pe cei trei hoţi mascaţi. Infractorii i-au legat şi i-au obligat să se tărască pe podea, ameninţându-i cu moartea.

"Oamenii aştia ne-au ţint cuţitul la gât şi ne-au lovit repetat în cap", a povestit unul dintre fii.

În momentul în care unul dintre băieţii lui Munir a reuşit să fugă, omul de afaceri a înşfăcat o bâtă de baseball şi l-a lovit pe Walid Salem, spărgându-i ţeasta hoţului.

În timp de Munir va sta 39 de luni după gratii pentru că a încercat să-şi salveze familia, hoţul, care s-a ales cu un traumatism cranian, scapă fără nicio pedeapsă.

Judecătorul care a luat aceste decizii este de părere că indiferent de situaţie nu îţi este permis să foloseşti violenţa pentru a-ţi face dreptate, ci să aştepţi până când organele competente ale statului vor interveni.



Parteneri

image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
aeroportul baneasa 1 foto cnab jpeg
milankimdang nepal 3390257 jpg
Alexandru Arsinel FOTO Mediafax
image png
bulletrain743 travel 1767532 jpg
Sosete albe  jpg
Bronz - arsuri solare FOTO Shutterstock
image png
image
image