Auxerre s-a calificat în optimile Cupei Franţei

27 ianuarie 2010 15:13   Actualitate

Echipa de fotbal Auxerre s-a calificat în optimile de finală ale Cupei Franţei, învingând-o acasă pe Sedan (liga a doua franceză) după loviturile de departajare

Cu internaţionalul român Daniel Niculae pe teren doar în prima repriză, Auxerre a trecut greu de Sedan, după loviturile de la 11 mentri. După 120 de minute de joc, scorul era egal, 1-1. Au marcat: Ireneusz Jelen (27), respectiv Alexis Allart (41) iar după executarea penalty-urilor, Auxerre a câştigat cu 3-0. În optimi de finală, Auxerre va întâlni învingătoarea meciului dintre Nancy şi Plabennec, care se va juca astăzi.Într-un alt meci din 16-imile de finală ale Cupei Franţei, echipa Vanes, tot din liga a doua, a învins, acasă, scor 4-3 după prelungiri, pe Grenoble.