Cum s-au mişcat, în weekend, jucătorii români din Serie A

18 ianuarie 2010 7:29   Actualitate

Media notelor primite de către fotbaliștii români din parte publicațiilor de specialitate italiene este de 6. Cel mai înalt punctaj a fost obținut de Adrian Mutu.

Goian, între 5 şi 6 pentru meciul contra Napoli

Palermo, echipa lui Goian, a terminat la egalitate partida contra celor din Napoli, scor 0-0, duminică, în etapa a 20-a a campionatului italian. În meciul disputat în deplasare de sicilieni, Goian a fost titular. Pentru prestația din teren, românul a primit între 5 și 6 din partea presei italiene.

Astfel, fundașul român a primit nota 6 din partea "Agenției Data Sport.it". În primul minut de prelungire, fundașul român s-a accidentat, însă a reușit să revină pe teren.

Pentru același meci, Goian a obținut nota 5 din partea publicației "calciomercato.it".

Mutu, nota 6,5 pentru meciul contra Bologna

Pentru meciul Fiorentina - Bologna, scor 1-2, Adrian Mutu a obținut 6,5.

De asemenea, Mutu a primit chiar 6 din partea agenției italiene "Datasport.it".

Codrea, doar 5 pentru partida contra "diavolului milanez"

Calciomercato.it i-a dat doar notă de trecere lui Paul Codrea la finalul partidei Milan-Siena, în care oaspeţii au fost umiliţi cu 4-0.

Radu, criticat de presa din Peninsulă pentru meciul contra Atalantei.

Radu Ștefan a jucat slab slab, fiind criticat de presa din Peninsulă, în ciuda evoluției excepționale demonstrată în acest campionat. I-a oferit fundașului român doar 5. Tot nota 5 a obținut și din partea Agenției italiene „Datasport.it". Lazio a pierdut cu 3-0.

Vezi pe adevărul.it cum caracterizează presa italiană evoluţiile românilor din campionat