„Acum, mai mult ca niciodată”. Vedetele americane își mobilizează fanii pe Instagram după uciderea lui Alex Pretti și Renee Good
Katy Perry, Billie Eilish, Pedro Pascal, Olivia Wilde și multe alte vedete americane au ridicat vocea împotriva uciderii lui Alex Pretti și Renee Good de către agenți federali. În Minnesota, protestele capătă amploare, iar vedetele cer sancțiuni și oprirea finanțării ICE și „grevă națională”. Natalie Portman denunță „obscenitatea” situației, iar Stephen King amintește că tăcerea nu mai este o opțiune.
Solidaritatea publică și mediatică se transformă într-un apel național la justiție, după situația fără precedent din Minnesota, unde doi americani, Renee Good și Alex Pretti, ambii de 37 de ani, au fost împușcați mortal ziua, în plină stradă, sub ochii trecătorilor, de către agenții ICE.
Vedetele își mobilizează fanii de pe Instagram
Cântăreaţa Katy Perry şi alte vedete americane au făcut apel la cetăţeni să îi contacteze pe legislatori şi să condamne uciderea a doi cetăţeni americani de către oficialii federali ai serviciului de imigrări în timpul campaniei de represiune a imigraţiei din Minnesota, iniţiată de administraţia Trump, relatează marţi Reuters.
Katy Perry, care are peste 200 de milioane de urmăritori pe Instagram, le-a cerut luni să le scrie senatorilor americani şi să îi îndemne să se opună finanţării Serviciului de Imigrare şi Control Vamal (ICE), care face parte din Departamentul de Securitate Internă al SUA.
Uciderea, luna aceasta, a lui Renee Good, în vârstă de 37 de ani, mamă a trei copii, împuşcată mortal în timpul unei confruntări cu ofiţerii ICE, şi a asistentului medical Alex Pretti a condus la demonstraţii fără precedent. Vedeta din „The Last of Us", Pedro Pascal, a postat pe Instagram desene cu Good şi Pretti, însoţite de mesajul:
„Un motiv destul de bun pentru o grevă naţională", folosind, sub forma unui joc de cuvinte, numele celor doi, Pretti (în loc de "pretty", însemnând "destul de") şi Good ("bun").
Cântăreaţa Billie Eilish, care a postat la rândul său pe Instagram un mesaj pe acest subiect, l-a descris pe Pretti drept „un adevărat erou american" şi şi-a îndemnat colegii de breaslă să se facă auziţi: „Hei, colegii mei celebri, luaţi atitudine? Sau...".
„Acum, mai mult ca niciodată”
Asociaţia Naţională a Jucătorilor de Baschet, sindicatul jucătorilor din NBA, a emis duminică o declaraţie în care afirma că jucătorii „nu mai pot rămâne tăcuţi”.
„Acum, mai mult ca niciodată, trebuie să apărăm dreptul la libertatea de exprimare şi să fim solidari cu oamenii din Minnesota care protestează şi îşi riscă viaţa pentru a cere dreptate”, se arată în declaraţie.
„Alex Pretti a fost ucis”, a scris la rândul său Stephen King, într-o postare pe reţeaua X, sâmbătă, la câteva ore după ce asistentul medical în vârstă de 37 de ani a fost omorât de un grup de agenţi federali în Minneapolis.
Sâmbătă, la prestigiosul Festival de Film Sundance, vedetele de la Hollywood au profitat de apariţiile pe covorul roşu pentru a condamna împuşcarea mortală a lui Pretti, declarând că incidentul se înscrie într-un „model îngrijorător de violenţe guvernamentale”.
„Nu putem normaliza aşa ceva”
„Nu pot să cred că asistăm la uciderea unor oameni pe stradă", a declarat actriţa Olivia Wilde reporterilor. „Aceşti americani curajoşi, care au ieşit în stradă pentru a protesta împotriva nedreptăţii, sunt ucişi. Nu putem normaliza aşa ceva”, a precizat actriţa.
Olivia Wilde, care a purtat o insignă cu inscripţia „ICE OUT” („ICE afară"), a denunţat violenţa împotriva persoanelor care îşi exercită dreptul de a protesta:
„Poate că avem un guvern care încearcă să găsească scuze pentru acest lucru şi să-l legitimeze, dar americanii n-o fac”. Colega sa, actriţa Natalie Portman, care îşi promova filmul "The Gallerist", a declarat, la rândul său:
„Ceea ce se petrece în ţara noastră este pur şi simplu obscen", a spus ea.
„Ceea ce preşedintele Donald Trump, secretarul pentru Securitate Internă Kristi Noem şi ICE le fac cetăţenilor noştri şi persoanelor fără documente este scandalos şi trebuie să înceteze".
Oficialii administraţiei Trump au declarat că Alex Pretti a fost împuşcat după ce „s-a apropiat” de ofiţeri cu un pistol semiautomat de 9 mm, caracterizându-i atât pe el, cât şi pe Good drept „terorişti interni” care au încercat să atace forţele de ordine.
Cu toate acestea, imaginile filmate de martori oculari şi difuzate online par să indice că Pretti ţinea în mână un telefon, fără să se vadă nicio armă de foc.
Martorii şi membrii familiei au respins cu tărie afirmaţiile guvernului, spunând că imaginile arătau că în momentul în care agenţii l-au imobilizat Pretti acesta proteja o femeie asupra căreia agenţii pulverizau spray cu piper.