Un adolescent de 14 ani a devenit spaima turiștilor din Franța. Ce le face „Hamza Vameșul” turiștilor

3 iulie 2026 10:34

Un adolescent în vârstă de 14 ani, cunoscut în mediul online drept „Hamza Vameșul”, a declanșat o adevărată dezbatere națională în Franța după ce a început să hărțuiască turiștii și șoferii de-a lungul celebrului Canal Saint-Martin din Paris.

„Hamza Vameșul”, adolescentul de 14 ani care terorizează turiștii cu un pistol cu apă/ sursa Tiktok

Înarmat cu un pistol cu apă, băiatul le impune trecătorilor o „taxă de trecere” de 2 euro pentru a nu-i stropi, idee inspirată din vămile din Algeria. Adolescentul a fost reținut deja de două ori de poliție sub acuzații de vandalism și furt, însă acțiunile sale continuă să adune milioane de vizualizări și să împartă opinia publică între amuzament și revoltă.

O nouă figură controversată din mediul online a reușit să pună pe jar forțele de ordine din Paris și să provoace discuții aprinse la nivel național în Franța.

Hamza F, un adolescent în vârstă de 14 ani care se autointitulează „Hamza La Douane” („Vameșul Hamza”), a fost ridicat de poliție de două ori în ultima săptămână, în urma unor plângeri repetate privind stropitul trecătorilor, acte de vandalism și furt.

Toate incidentele s-au petrecut începând cu data de 27 iunie, în zona intens frecventată a Canalului Saint-Martin, conform detaliilor publicate de ziarul francez Le Parisien și preluate de New York Post.

Băiatul, care apare de cele mai multe ori în clipurile sale fără tricou, a adoptat rolul unui bodyguard sau inspector vamal improvizat, profitând de temperaturile ridicate aduse de valul de căldură care a cuprins întreaga Europă. 

 „Taxa de vamă” din Algeria, aplicată în mijlocul Parisului

Metoda prin care adolescentul blochează traficul și pietonii are la bază un sistem de estorcare simplu, dar agresiv, pe care chiar el a recunoscut că l-a copiat din țara sa natală.

Hamza își alege victimele din rândul automobiliștilor care circulă cu geamurile coborâte sau al turiștilor de pe faleză, amenințându-i cu un pistol cu apă. 

Pentru a-și lăsa victimele în pace, adolescentul le solicită suma de 2 euro, numită simbolic „taxă de vamă”, potrivit New York Post.

„În Algeria... când plătești vameșii, ei nu te percheziționează... poți să treci mai departe. Am aceeași idee”, a explicat tânărul cu nonșalanță în cadrul unora dintre postările sale online. 

Scandalul juridic și acuzațiile de discriminare

Apărătorul legal al minorului a reacționat dur după a doua intervenție a poliției din Paris, susținând în fața jurnaliștilor că clientul său este victima unei campanii de discriminare și că măsurile luate de autorități sunt disproporționate pentru niște simple farse pe internet.

 „Vorbim despre un copil care filmează scheciuri pentru o comunitate online. Transformarea lui în inamic public numărul unu și acuzațiile de vandalism sau conspirație penală reprezintă un abuz din partea autorităților, influențate de presiunea politică și de originea sa.” Reacția avocatului. 

De cealaltă parte, asociațiile de comercianți și locuitorii din zona Canal Saint-Martin cer sancțiuni ferme, amintind că actele de hărțuire stradală nu pot fi mascate sub umbrela libertății de exprimare sau a umorului din online. 

Mai multe