Zelenski: Putin a declanşat Al Treilea Război Mondial/Rusia vrea să impună lumii un mod de viaţă diferit
Președintele Volodymyr Zelensky avertizează că Vladimir Putin a declanșat deja Al Treilea Război Mondial, iar singura reacție eficientă este presiunea militară și economică intensă. El respinge ideea cedării de teritorii pentru un armistițiu, considerând că ar însemna abandonarea populației ucrainene din zonele ocupate. Zelensky subliniază că Rusia vrea să impună lumii un mod de viață diferit și să schimbe alegerile oamenilor. În interviul acordat BBC, el a declarat că se bazează pe susținerea partenerilor europeni și avertizează că Rusia ar putea continua agresiunea ani de zile.
Zelenski: Rusia vrea să impună lumii un mod de viaţă diferit
„Cred că Putin l-a început deja (n.r. Al Treilea Război Mondial). Întrebarea este cât teritoriu va putea cuceri şi cum îl putem opri... Rusia vrea să impună lumii un mod de viaţă diferit şi să schimbe vieţile pe care oamenii le-au ales pentru ei înşişi”, a declarat Volodimir Zelenski pentru BBC.
Ce părere are despre pretenţia Rusiei ca Ucraina să cedeze 20% din regiunea estică a Doneţkului, pe care încă o controlează – o linie de oraşe pe care Ucraina le numeşte „oraşe-fortăreţe” – precum şi mai mult teritoriu în regiunile sudice Herson şi Zaporizhzhia? Nu este o pretenţie rezonabilă dacă aceasta duce la încetarea focului?
„Eu văd lucrurile altfel. Nu le privesc pur şi simplu ca pe un teritoriu. Le privesc ca pe o abandonare – slăbirea poziţiilor noastre, abandonarea a sute de mii de oameni ai noştri care trăiesc acolo. Aşa văd eu lucrurile. Şi sunt sigur că această „retragere” ar diviza societatea noastră”, a spus Zelenski.
Întrebat dacă cedarea teritoriilor ar reprezenta un preț rezonabil pentru a-l mulțumi pe președintele Putin și dacă ar fi suficient pentru a opri războiul, Zelensky a răspuns:
„Probabil că l-ar satisface pentru o vreme... are nevoie de o pauză... dar odată ce îşi revine, partenerii noştri europeni spun că ar putea dura între trei şi cinci ani. În opinia mea, şi-ar putea reveni în cel mult doi ani. Unde ar merge mai departe? Nu ştim, dar faptul că ar dori să continue [războiul] este un fapt.”
Preşedintele ucrainean rămâne, aşadar, hotărât să câştige acest război:
„Victoria ar însemna revenirea la o viaţă normală pentru ucraineni şi sfârşitul masacrelor”.
Dar, „oprirea lui Putin astăzi şi împiedicarea lui să ocupe Ucraina ar fi o victorie pentru întreaga lume”. Pentru că Putin nu se va opri la Ucraina”, a spus Zelenski.