Atentatorul de la Universitatea din Iaşi a declanşat bomba din greşeală

10 iulie 2013 16:36
Ultima actualizare:

Oliver Stan, bărbatul de 38 de ani care a încercat să detoneze o bombă la Facultatea de Electronică din Iaşi a fost internat, marţi seară, la Spitalul de Psihiatrie Socola.

El le-a povestit medicilor că a găsit proiectilul într-o pădure, în judeţul Suceava, şi l-a transportat cu autobuzul din capătul Sucevei şi până la Iaşi, peste 230 de kilometri. Bărbatul a povestit că a vrut doar să atragă atenţia celor din jur şi că în amfiteatrul de la Facultatea de Electronică ar fi activat, fără să vrea, declanşatorul.

Totodată, medicii spun că bărbatul a adus aminte, în câteva rânduri, despre prietenia sa cu o fată, pe când avea vârsta de 23 de ani. El simte o frustrare că de atunci nu a mai cunoscut o altă tânără. Oliver a povestit că vorbeşte cu Dumnezeu de la vârsta de şapte ani şi că găsirea bombei a fost un semn divin. El a fost cazat într-un salon din cadrul spitalului Socola, alături de alţi bolnavi.

Mai citeşte:

Teroristul din Iaşi a făcut o super-bombă

«Teroristul» din Iaşi i-a scris lui Băsescu: «Sunt bolnav psihic, dar am o inteligenţă extraordinară»

EXCLUSIV El este «teroristul» care a detonat bomba la Iaşi!

Unul dintre studenţii care l-au imobilizat pe atacatorul din Iaşi va fi recompensat cu 1.800 de euro

Mai multe