Desfundaţi hidranţii! Vreţi să ardem ca şobolanii?
Ardem ca şobolanii cu hidranţii lângă noi. Şi asta pentru că majoritatea puţurilor din ţarăsunt nefuncţionale: unele sunt înfundate cu gunoaie, altele sunt acoperite cu pământ sau cu asfalt ori pur şi simplu nu au presiune. În caz de incendii, pompierii se plimbă câţiva kilometri, în zona unde arde, ca să găsească o sursă de apă.
Să ne ferească Dumnezeu de un incediu! Dai cu tunul şi nu găseşti un hidrant în perfectă stare.
Ba sunt îngropate în gunoi, ba muncitorii le-au asfaltat şi pe ele odată cu reabilitarea străzilor.
Noi am găsit în drumul nostru prin Bucureşti, patru puţuri, trei subterane şi unul de suprafaţă.
Strada Popa Nan. Aici se află doi hidranţi, ambii nefuncţionali. Unul este astupat cu pământ, iar altul cu gunoaie
Niciunul nu funcţiona. Pe strada Popa Nan erau două: unul acoperit cu pământ şi altul cu frunze, sticle, pachete de ţigări şi fecale.
La fel arăta şi cel de pe strada Ion Căpitanu. Pe strada Călădărari am dat de unul care nu mai avea capac şi era înfundat cu hârtii.
„În Bucureşti, există 15.330 de hidranţi, însă doar jumătate pot fi folosiţi. Fie sunt astupaţi, fie nu au presiune.
Mari probleme avem în cartierul Pantelimon, dar şi în celelalte zone de la periferie.
În mod normal, al trebui să existe puţuri din 100 în 100 de metri, ca în străinătate", ne-a declarat Daniel Vasile, purtător de cuvânt la ISU Bucureşti.
Conducerea Apa Nova a recunoscut că situaţia hidranţilor nu e deloc roz.
Strada Căldărari. În faţa Bisericii Sf. Anton se află un hidrant de suprafaţă fără un capac şi plin cu hârtii
„Toţi sunt funcţionali, dacă nu au fost asfaltaţi.
Ne spuneţi unde sunt probleme şi, în scurt timp, oamenii noştri îi pot debloca", ne-a promis Epsică Chiru, purtător de cuvânt la societatea care asigură serviciile da apă şi canalizare în Capitală.
În aceste condiţii, pompierii sunt nevoiţi să se plimbe kilometri întregi până găsesc un puţ din care să alimenteze cisternele sau apelează la firmele private, obligate să aibă hidranţi în bună stare.
Aceeaşi situaţie există şi în celelalte oraşe ale ţării.
Pompierii argeşeni se plâng că majoritatea hidranţilor au fost astupaţi după asfaltare, la fel şi colegii lor din Turnu Severin, care au ieşit să verifice toţi hidranţii din municipiu.
Biserica Sf. Pantelimon a ars, iar pompierii au găsit cu greu apă
În urmă cu şase luni, iadul a coborât pe Pământ. Puţin după ora 20.00, Biserica Sf. Pantelimon din Bucureşti a fost cuprinsă de flăcări.
Foto: mediafax
Turla s-a prăbuşit, iar pompierii s-au chinuit să stingă focul mai bine de două ore şi jumătate.
Au găsit cu greu o sursă de apă, în condiţiile în care, la doar 500 de metri de lăcaş, există un hidrant, astupat, însă, cu gunoaie.
Alţii nu aveau presiune. În urmă cu trei zile, o vilă din Pipera, Ilfov, a fost mistuită de flăcări, dar pentru că în zonă nu există niciun puţ , pompierii au mers cinci kilometri, la o firmă, ca să alimenteze cisternele.