"Masacru" pe Calea Dorobanţilor: 10 dintr-o lovitură!

9 octombrie 2014 23:09
Ultima actualizare:
Poliţiştii nu mai aveau loc unde să oprească maşinileFotografii: Dorin Constanda

Nu se aşteptau la aşa ceva. După ce săptămâni la rând au primit doar avertismente, şoferii indisciplinaţi au fost taxaţi de poliţişti. La un semn, nu mai puţini de zece maşini au fost trase pe dreapta.

La ora prânzului, două echipaje de la Brigada Rutieră se aflau, ieri, pe Şos. Ştefan cel Mare, după ce Click! a arătat, în ediţia de joi, că e haos pe Calea Dorobanţilor şi că nimeni nu respectă sensul unic instituit, de o lună-ncoace. S-au lămurit imediat că aşa este.

Mulţi dintre cei care veneau de pe ”Interzis” au fost traşi pe dreapta

"Nu am ştiu că e sens unic. Am fost în străinătate" - şofer amendat

Astfel că nu mai făceau faţă la câte maşini veneau pe ”Interzis”. Nu mai puţini de zece şoferi au fost traşi rapid pe dreapta şi amendaţi.

"Opriţi-i pe toţi! Uite câţi vin!"- şofer amendat

”N-am ştiu că e sens unic”, ”mă grăbeam”, n-am vrut să mai ocolesc”, au fost câteva scuze invocate de şoferii prinşi cu mâţa-n sac. Graba sau neatenţia la indicatoarele amplasate le-a făcut o gaură în buzunar de 180 de lei. Poliţiştii nu au stat la discuţii şi i-au amendat. În doar 30 de minute, peste 50 de şoferi au fost sancţionaţi. Raziile în zonă continuă şi în zilele următoare.

"N-am ştiut că e sens unic. Sunt de la ţară" - şofer amendat

Click! Spune

Pe strada Polonă, între Mihai Eminescu şi Şos. Şefan cel Mare, şi pe Calea Dorobanţilor, între Piaţa Lahovari şi Ştefan cel Mare, se circulă în sens unic, începând cu 12 septembrie. În sens invers au voie să circule doar autobuzele şi taxiurile.

Mai multe