Scandal politic: Fiica lui Ponta ar fi rămas blocată în Emirate după un ordin atribuit ministrei de Externe. Reacția Oanei Țoiu
Un nou scandal politic a izbucnit după ce fostul premier Victor Ponta a acuzat-o pe ministra de Externe, Oana Țoiu, că ar fi intervenit direct pentru ca fiica sa să nu urce într-un avion care repatria cetățeni români din Dubai.
Ponta susține că decizia ar fi fost luată printr-un ordin politic și că fiica sa, minoră, ar fi fost lăsată în Emiratele Arabe Unite fără posibilitatea de a se întoarce în România, potrivit Adevarul.
„Da, este adevărat. Doamna Țoiu a dat-o jos din avionul care aducea români. A sunat ea personal la consulul din Dubai să nu o lase să se urce în avionul de București, deși e minoră și e singură acolo”, a declarat Victor Ponta pentru DC News. Potrivit acestuia, fata ar fi rămas în Dubai, iar familia încearcă acum să găsească un alt zbor către Europa.
Controversa a apărut inițial în spațiul public după ce Dana Budeanu a susținut că ministra de Externe ar fi dat ordin direct ca fiica lui Victor Ponta să nu urce în autocarul care transporta copii din Dubai către Oman, de unde urma să plece un avion spre România.
Oana Țoiu respinge acuzațiile
Întrebată de jurnaliști dacă a intervenit personal în cazul fiicei fostului premier, ministra de Externe Oana Țoiu a evitat să confirme direct o astfel de intervenție, subliniind că regulile stabilite pentru evacuarea cetățenilor români sunt aceleași pentru toți.
„Un ministru nu decide și nu ar trebui să decidă cazuri cu nume și prenume. Datoria consulatului era legată de respectarea priorităților stabilite, grupurile școlare sau cazurile medicale”, a declarat aceasta.
Ministra a precizat că nu cunoaște detaliile situației în care se află fiica lui Victor Ponta și nici dacă aceasta face parte dintr-un grup școlar sau reprezintă un caz medical. Ea a subliniat însă că a cerut tuturor consulilor să respecte strict criteriile stabilite pentru evacuare.
„Ce știu este că am spus tuturor consulilor să nu facă excepții de la aceste criterii. Nicio echipă consulară nu trebuie să prioritizeze sau să deprioritizeze pe criterii politice”, a afirmat Țoiu.
Explicațiile ministrei: criterii transparente pentru evacuări
Oana Țoiu a explicat că procesul de repatriere a românilor aflați în zonă se desfășoară pe baza unor criterii stabilite în mod transparent. Prioritate au grupurile școlare de copii și cazurile medicale cu risc ridicat.
„Nu cred că trebuie să suprapunem o dispută politică peste această nevoie. Și eu sunt mamă de fiică. Toți părinții își doresc ca ai lor copii să fie în siguranță.
Avem anumite criterii, de exemplu grupurile școlare sau cazurile medicale. Noi nu luăm decizii individuale în funcție de apartenența politică”, a declarat ministra în cadrul unei conferințe de presă.
Ea a adăugat că, în stabilirea priorităților, sunt luați în calcul și copiii în funcție de vârstă, fiind considerate cazuri prioritare bebelușii și copiii preșcolari.
Mesajul transmis pe Facebook
Ministra de Externe a oferit explicații și într-o postare pe Facebook, unde a subliniat că apartenența politică a părinților nu este un criteriu care să influențeze evacuările organizate de autorități.
„Sunt mamă și înțeleg cu totul prioritatea pe care fiecare părinte o are pentru siguranța propriilor copii. Sunt însă și într-un rol instituțional care îmi impune să respectăm încrederea cetățenilor, mai ales în momente de criză și îngrijorare justificată”, a transmis Oana Țoiu.
Ea a precizat că echipele consulare au sarcina dificilă de a respecta criteriile stabilite și că acestea nu pot face excepții în funcție de presiuni politice sau mediatice.
„Apartenența politică a părinților nu este o informație care să facă parte din detaliile cerute și nici nu poate fi criteriu de prioritizare. Nu ministrul trebuie să decidă cine are locuri mai în față”, a mai spus aceasta.
Ministra a subliniat că autoritățile române lucrează în continuare pentru a organiza rute de întoarcere către România pentru cetățenii blocați în zonă, inclusiv pentru familiile cu minori și pentru cazurile medicale urgente.
Consulul din Dubai: „Eram cu un milion de români pe telefon”
Contactat de jurnaliști pentru a oferi detalii despre cazul fiicei lui Victor Ponta, consulul general al României în Dubai, Viorel Riceard Badea, a declarat că nu cunoaște situația și că în acele momente se confrunta cu un număr foarte mare de solicitări din partea românilor aflați în zonă.
„Sincer, nu știu că n-am fost acolo. Eram cu un milion de români pe telefon, care au un milion de probleme și numai de-asta n-avem chef acum, înțelegeți. Nu știu absolut nimic despre chestia asta”, a spus acesta.