Tragedie în Capitală! Un alergător a murit la Maratonul Bucureşti, imediat după linia de sosire

13 octombrie 2024 17:22   Național

Tragedie la Maratonul Internaţional Bucureşti. Un alergător în vârstă de 76 de ani, din Filipine, a decedat după ce a făcut un stop cardiac imediat după ce a trecut linia de sosire!

Conform antena3.ro, acesta a fost resuscitat şi urcat în ambulanţă pentru a fi dus la Spitalul Floreasca, însă a intrat din nou în stop cardio-respirator, iar medicii au fost nevoiţi să declare decesul. Conform aceleiaşi surse, soţia alergătorului a spus că acesta era hipertensiv. El concura în cadrul Campionatului Mondial de Maraton Masters, dedicat sportivilor de peste 35 de ani, la care au participat 500 de sportivi din peste 40 de ţări. Peste 12.000 de alergători au luat startul la ediţia a 17-a a Maratonului Internaţional Bucureşti.

Câştigător a fost românul Nicolae Soare, care i-a depăşit pe Alexandru Corneschi şi pe danezul Jesper Faurschou. Soare a fost cronometrat cu timpul de 2 h 20 min şi 29 sec pe distanţa tradiţională de 42,195 km, în timp ce Corneschi a terminat în 2 h 22 min 42 sec, iar Faurschou a fost înregistrat în 2 h 23 min 05 sec. La feminin s-a impus marocanca Sana Achahbar, în 2 h 39 min 03 sec, în timp ce locurile doi şi trei au fost ocupate de bulgăroaica Marinela Nineva (2 h 44 min 21 sec) şi de românca Theodora Vasile (2 h 46 min 12 sec), informează Agerpres.