Un fost viceprimar din Dolj, ucis în propria locuință cu un topor. Suspectul a fost reținut

15 februarie 2026 9:40   Național

O crimă care a șocat comunitatea din comuna Vela, județul Dolj, a avut loc în noaptea de vineri spre sâmbătă, când un bărbat de 56 de ani, fost viceprimar al localității, actual consilier local și poștaș, a fost ucis cu brutalitate în propria casă.

Victima a fost descoperită fără viață în holul locuinței sâmbătă dimineață de femeia cu care avea o relație, aceasta apelând imediat numărul de urgență 112 pentru a cere ajutor, potrivit Adevarul. 

Vecinii și cunoscuții spun că bărbatul era o persoană respectată în comunitate, cunoscut drept un om muncitor și fără conflicte. Vestea morții sale a produs un val de șoc în localitate, iar mulți dintre cei care l-au cunoscut spun că nu își pot explica tragedia.

Anchetatorii au stabilit modul în care a fost comisă crima

Echipele de investigație au ajuns rapid la fața locului și au început cercetările pentru a reconstitui ultimele ore din viața fostului viceprimar. Criminaliștii au ridicat probe și au analizat imaginile surprinse de camerele de supraveghere din zonă pentru a stabili traseul suspectului și momentul exact al atacului.

Ancheta preliminară a indicat drept principal suspect un bărbat din localitate, care îl ajuta pe fostul viceprimar la ferma pe care acesta o administra. În locuință a fost găsit și un topor, despre care anchetatorii cred că ar fi fost arma crimei.

Suspectul, acuzat de omor calificat și tâlhărie calificată

Reprezentanții Inspectoratului de Poliție Județean Dolj au precizat că, în urma cercetărilor coordonate de procurorul criminalist din cadrul Parchetului de pe lângă Tribunalul Dolj, s-a stabilit că, în seara zilei de 13 februarie, un bărbat de 39 de ani ar fi pătruns în curtea victimei și i-ar fi aplicat mai multe lovituri cu un obiect tăietor-despicător, rănile provocate ducând la decesul bărbatului.

După comiterea faptei, suspectul ar fi furat din locuință suma de 4.000 de lei, apoi a fugit. Bărbatul a fost reținut pentru omor calificat și tâlhărie calificată și a fost introdus în Centrul de Reținere și Arestare Preventivă al IPJ Dolj.

Duminică, acesta urmează să fie prezentat Tribunalului Dolj cu propunerea de luare a unei măsuri preventive.

Mai multe