Veste bună pentru conducătorii auto! Ce se întâmplă cu șoferii care își uită actele acasă. Proiectul a fost adoptat de Senat
Senatul României a aprobat un nou proiect care-i vizează pe șoferii români. Conducătorii auto ar putea scăpa de plata amenzilor, în cazul în care și-au uitat actele mașinii acasă.
Deputatul Alexandru Dimitriu, unul dintre inițiatorii proiectului, a afirmat că modificarea elimină o sancțiune care nu mai este justificată în condițiile în care autoritățile pot verifica electronic informațiile necesare, potrivit Adevărul.
Proiectul care vine în ajutorul șoferilor
„Dacă ai permis valabil și mașina este înmatriculată legal, polițistul poate verifica aceste informații în câteva secunde, direct în bazele de date. Cu toate acestea, până acum puteai primi o amendă de câteva sute de lei doar pentru că nu aveai documentele asupra ta”, a transmis acesta, pe rețelele sociale.
Alexandru Dimitriu a numit verificarea actelor în format fizic o măsură „absurdă”. PSD a fost singurul partid care a votat contra acestui proiect.
„Am propus eliminarea acestei situații absurde. Dacă statul poate verifica instantaneu că ai dreptul să conduci și că mașina este în regulă, nu are de ce să te amendeze pentru că ai uitat documentele acasă. Le mulțumesc tuturor senatorilor care au susținut această inițiativă. PSD a rămas singurul partid care a considerat că această amendă trebuie păstrată”, a declarat deputatul, pe pagina sa de Facebook.
Deși avea raport de respingere, proiectul a trecut mai departe
Inițiativa legislativă a avut inițial raport de respingere din partea comisiilor de specialitate, însă a fost adoptată în plenul Senatului cu 52 de voturi pentru și 34 împotrivă. Propunerea legislativă modifică art. 35 alin. 2 din Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 195/2002 privind circulaţia pe drumurile publice, potrivit Agerpres.
În expunerea de motive se arată că sancționarea șoferilor doar pentru lipsa documentelor în format fizic, în condițiile în care dreptul de a conduce poate fi verificat electronic, reprezintă „o formă de formalism excesiv incompatibilă cu exigențele unui stat modern”.
Proiectul rămâne acum să fie înaintat spre Camera Deputaților pentru dezbateri ulterioare și mai apoi va fi acordat votul final.