Uite cum faci cele mai bune băuturi de vară

2 mai 2012 14:05
Ultima actualizare:

Puţini sunt cei care pot respecta cu stricteţe recomandarea medicilor cu privire la cei 2 litri de apă pe zi. Dar dacă ţi-am spune că te poţi hidrata şi cu cu sucuri de fructe şi de legume? Iată câteva reţete delicioase de băuturi naturale, făcute chiar  de mâna ta.

Sucurile naturale te hidratează

Pentru un aport de săruri minerale pe care le pierzi prin transpiraţie, alege sucurile naturale din fructe şi din legume de sezon. În zilele caniculare, pierzi o cantitate mare de apă cu minerale. Iar lichidul din fructe este cea mai bună soluţie pentru a te remineraliza.

Le poţi da prin storcătorul de fructe şi poţi bea sucul rezultat. O altă băutură la fel de bună este cea preparată dintr-o jumătate de pahar de suc natural şi aceeaşi cantitate de apă minerală natural carbogazoasă.

Storcător de fructe şi legume  Vortex: 100 lei Magazin Altex

Storcător de fructe şi legume  Moulinex: 136 lei Magazin Altex

Fructe şi legume răcoritoare

Dacă e necesar să bem 2 litri de lichide minimum zilnic, să bem atunci sucuri din fructe care ştim că ne răcoresc. Poţi face o limonadă: din lămâi cu puţină miere şi apă plată la sfârşit poţi adăuga câteva frunze de mentă pentru un plus de răcoare.

Sau poţi pune într-un storcător două portocale, o jumătate de gref, peste care să adaugi apă şi miere. Sucul de cătină este iarăşi indicat. Alte fructe şi legume din care poţi obţine sucuri răcoritoare sunt: pepenii verzi şi galbeni, peirsicile, perele, roşiile şi castraveţii. La sucul de roşii poţi adăuga o mână bună de busuioc.

Storcător citrice Westwood: 35 lei Magazin Domo

Storcător de fructe  şi legume  Zelmer: 170 lei Magazin Domo

Mai multe