Şoriceii,cobai pentru vaccinul «anti-porcină»

21 septembrie 2009 15:57   Actualitate
Ultima actualizare:

Nimeni nu intră în încăperile în care se află micuţele rozătoare, decât după ce face un duş, se dezinfectează şi se echipează din cap până-n picioare.

Totul e steril aici. Până şi aerul pe care îl respiră este super filtrat, astfel încât nici o bacterie să nu intre în contact cu şoriceii.

Mai mult, în interiorul Animaleriei este suprapresiune, ceea ce înseamnă că aerul mai mult iese, decât intră.

Totul pentru ca animăluţele să reprezinte un "material" perfect pentru testarea serurilor şi a medicamentelor. La mijlocul lunii august, Institutul Cantacuzino a anunţat că a produs primele mostre de vaccin împotriva gripei porcine.

Şoriceii de la Animalerie au fost primii care au primit serul.

"În prezent, vaccinul se află în stadiul de dozare clinică, adică în faza în care preparatul este testat pe voluntari. După încheierea acestei faze, urmează 42 de zile de interpretare a rezultatelor testelor, după care se va trece la producţia industrială, apoi la ambalare", ne-a explicat prof. dr. Geza Molnar, consilierul ministrului sănătăţii.

Potrivit acestuia, vaccinul împotriva virusului ucigaş va fi gata la 1 decembrie, iar vaccinarea va începe la 2 sau 3 decembrie.

Încă o elevă din Slobozia, cu gripă porcină

Încă o elevă de la Colegiul "Mihai Viteazu", din Slobozia a fost diagnosticată cu gripă porcină şi se află internată la Institutul "Matei Balş" din Capitală.

Gabriela Marin, de 16 ani, este colegă de clasă cu adolescenta, care s-a întors din Spania şi care a fost depistată pozitiv, săptămâna trecută.

Tot în judeţul Ialomiţa, în satul Condeeşti, au mai fost confirmate două cazuri de gripă porcină.

E vorba de un tânăr, de 28 de ani, care a fost în excursie în Spania, în perioada 3-10 septembrie, primele semne de boală apărând pe 11 septembrie.

Tânărul a fost internat, iar contacţii de gradul zero, adică părinţii, au fost izolaţi, sub supraveghere, pe o perioadă de şapte zile, mai ales că tatăl său este director de şcoală, iar mama, învăţătoare.

Mama a fost depistată negativ, iar tatăl, pozitiv, dar fără simptomatologie.

Mai multe