Stancu, gol superb pentru Galatasaray

4 februarie 2011 5:53   Actualitate

Cu Zapata, Culio și Bogdan Stancu titulari, Galatasaray a pierdut în deplasarea de la Gaziantep din prima manşă a sferturilor Cupei Turciei, scor 3-2 pentru gazde. Stancu a marcat primul său gol pentru Galata, iar Culio a pasat decisiv la cealaltă reușită a echipei pregătită de Hagi.

Criticat dur de ziarişti după meciul de la Bursaspor, Gheorghe Hagi a decis să-i titularizeze aseară, în partida cu Gaziantepspor, pe toţi jucătorii aduşi din Liga I: Robinson Zapata, Bogdan Stancu şi Juan Culio.

Însă Galata nu a putut evita înfrângerea, gazdele de la Gaziantespor impunându-se cu 3-2.

Din centrarea lui Culio, Kazîm Kazîm a înscris primul gol al Galatei, în minutul 39, după ce Cenk Tosun deschisese scorul (min. 18).

„Motanul" Stancu a marcat şi el primul său gol în tricoul turcilor, în minutul 63, cu un şut superb din marginea careului, dar n-a putut evita înfrângerea. Elyasa a egalat (min. 67), pentru ca acelaşi Cenk Tosun să aducă victoria lui Gaziantep, în minutul 78.

Returul este programat la 2 martie, la ­Istanbul.