Steaua a bătut pe Dinamo cu 41-31 la handbal

7 septembrie 2009 18:21   Actualitate

Steaua s-a impus, duminică, în faţa lui Dinamo, cu scorul de 41-31 (19-12), într-un meci jucat la Chiajna, în prima etapă a noii ediţii a campionatului masculin de handbal.

"Eternul derby" a fost echilibrat doar în primele zece minute, răstimp în care cele două rivale au alternat la conducere. Fără o mare parte din jucătorii care în primăvară administrau Stelei o înfrângere usturătoare (38-26), Dinamo a condus cu 1-0 şi 3-2, în timp ce gazdele au avut 2-1 şi 4-3. Din acel moment însă, pe teren au făcut legea Stavrositu (a împlinit 29 de ani pe 3 septembrie) şi colegii săi.

Steaua s-a distanţat decisiv până la pauză (19-12), după aceea preocupându-se să conserve şi să-şi "rotunjească" acest avantaj. Oamenii lui Eliodor Voica au dat senzaţia că revin în meci, apropiindu-se ameninţător (20-16), însă acea tresărire de orgoliu n-a avut continuare în joc. Cea mai mare diferenţă de scor s-a consemnat pe final, când steliştii au avut şi 14 goluri.

Din cauza incidentelor de la Cupa României, când suporterii Stelei au scandat împotriva Federaţiei Române de Handbal, meciul s-a jucat cu porţile închise.