Cum o vede Mihai Dedu pe Neti Sandu după zeci de ani de colegialitate la PRO TV: „Ea însăși este un ceas”

25 iunie 2026 15:42

Mihai Dedu și Neti Sandu sunt colegi de zeci de ani la PRO TV și continuă să formeze una dintre cele mai apreciate echipe de pe micul ecran. Recent, cei doi au fost prezenți la un eveniment special organizat cu ocazia lansării volumului de poezii „Eliada”, semnat de Neti Sandu și de vărul său, Dan Elias.

Mihai Dedu / Foto: Arhivă

Cu această ocazie, Mihai Dedu a vorbit despre relația pe care o are cu celebra astrologă și despre atmosfera din redacția Știrilor PRO TV, mărturisind că echipa este extrem de unită după atâția ani de colaborare.

Neti Sandu, prima care ajunge în fiecare dimineață la redacție

Prezentatorul TV a dezvăluit că Neti Sandu este cea mai matinală persoană din redacție și că punctualitatea sa a devenit deja legendară printre colegi.

„Suntem o echipă foarte închegată, după atâția ani. Cred că e mai mult decât o familie! Practic noi avem o familie acasă și o familie în platoul de televiziune. Neti este de departe cea mai matinală. Ea îi trezește pe toți, ca să zic așa. Când intră în televiziune, doarme și pisica din redacție”, a spus Mihai Dedu pentru Libertatea.

Acesta a continuat seria comparațiilor și a subliniat că astrologa este extrem de riguroasă și organizată.

„Ea e… nu ceas deșteptător, nu ceas elvețian, nu ceas japonez… La alea sunt stricate mecanismele! Ea este ceas și atât. Ea însăși este un ceas care nu s-a dereglat niciodată și merge la secundă!”, a declarat prezentatorul.

Mihai Dedu, impresionat de energia colegei sale

În cadrul discuției, Mihai Dedu a mărturisit că admiră enorm energia și capacitatea de muncă a lui Neti Sandu, despre care spune că reușește să îmbine cu succes activitatea din televiziune cu numeroase alte proiecte personale.

Potrivit prezentatorului, astrologa este un exemplu de disciplină și perseverență, iar felul în care își gestionează timpul îl surprinde chiar și după atâția ani de când lucrează împreună.

„Pentru că Neti Sandu a realizat și acest lucru, nu știu ce ar mai putea face… Poate să ajungă pe Lună, să meargă la NASA, e capabilă și de lucruri de genul ăsta… Pentru că este o forță!”, a spus Mihai Dedu.

Prezentatorul a recunoscut că nu își explică de unde își găsește colega sa energia necesară pentru a face atât de multe lucruri simultan.

„Este un exemplu pentru toată lumea”

Mihai Dedu a vorbit și despre noua latură artistică a lui Neti Sandu, care a lansat recent volumul de poezii „Eliada”. Acesta a mărturisit că este impresionat de faptul că, pe lângă activitatea profesională și responsabilitățile zilnice, astrologa găsește timp și pentru pasiunea sa pentru scris.

„Eu o admir extrem de tare. Nu înțeleg cum rezistă! Câtă putere să aibă un om, o femeie, pentru atâtea lucruri? Nu mai punem celelalte, pe lângă… Dar să-ți găsești timp în cele 24 de ore, când trebuie să te și odihnești, trebuie să fii și în emisie”, a afirmat el.

În final, Mihai Dedu a concluzionat că Neti Sandu reprezintă un model pentru oameni de toate vârstele și că naturalețea cu care face toate aceste lucruri este una dintre cele mai mari calități ale sale.

„Dacă te uiți la Neti Sandu, intri în pământ de rușine. Ce poate să facă ea și cum gândesc eu, că eu nu pot să fac tot ceea ce face ea. Dar ea o face din plăcere și dintr-o pornire lăuntrică. Ea nu își impune. La ea vine totul de la sine. E un exemplu pentru toată lumea, începând de la cei foarte tineri și terminând cu cei în pragul pensiei sau peste pensie. E admirabil ceea ce realizează”, a declarat Mihai Dedu.

Mai multe