10 pe linie pentru Halep. E în finală și la Roma

20 mai 2017 15:40   Alte sporturi

Simona Halep nu poate fi oprită în această perioadă, semifinala cu olandeza de pe locul 20 WTA demonstrând că românca joacă de parcă ar fi în transă. Constănțeanca a rezolvat meciul într-o oră și 18 minute și a ridicat la 10 seria victoriior începute la Madrid, fapt care înseamnă a doua finală într-o săptămână.

Partida de la Foro Italico a stat în dubii doar spre finalul primului set, când Halep nu s-a concentrat destul și n-a reușit să închidă la 5-3, desi a avut cinci mingi de set pe serviciul lui Bertens. Olandeza a făcut apoi break, dar românca și-a revenit și data viitoare când a servit pentru set a câștigat la 0. Cele 28 de minute din al doilea act au fost parcă de antrenament, Kiki semănând cu o puștoaică pusă acolo ca să aibă Halep cu cine să bată mingea. 7-5, 6-1 fără drept de apel pentru româncă și toată lumea se întreabă acum până unde poate merge jucătoarea noastră! Are două săptămâni de vis pe zgură, în care a legat 10 victorii și două finale de categorie Premier Mandatory, prima sub cea de mare șlem. La Madrid a ridicat trofeul deasupra capului după duelul cu Kristina Mladenovic, iar acum urmează un duel la fel de greu cu învingătoarea meciului Garbine Muguruza – Elena Svitolina. “Nu sunt deloc obosită. Nu vreau să mă menajez pentru Roland Garros. Îmi place să câștig”, a declarat Halep, care mai are cinci meciuri până la doborârea recordului personal de 15 victorii la rând, înregistrat în 2015.