Andrea Miklos a confirmat baremul pentru CE de atletism în sală de la Torun

1 februarie 2021 14:40   Alte sporturi

Legitimată la CSM București, Andrea Miklos (21 de ani) s-a clasat pe locul al treilea în proba de 400 m în cadrul Indoor Track & Field de la Viena. Clujeanca va participa la finala Campionatului Național de sală, programată la București, în 5 și 6 februarie.

La Viena, eleva antrenoarei Kanizsay Magdolna a terminat cursa de 400 m în 52,63 secunde, fiind întrecută de olandezele Femke Bol (50,96 s) și Lieke Klaver (51,48 s). “M-am simțit foarte bine. A fost prima cursă din 2021 și sunt mulțumită de rezultat și de cum m-am simțit. A fost un concurs puternic, cu sportivi care au șanse să-și facă baremul pentru Campionatul European de sală sau cei care deja l-au îndeplinit”, a declarat Andrea Miklos în exclusivitate pentru site-ul oficial al Federației Române de Atletism (fra.ro).Specializată în proba de 400 m, atleta își făcuse baremul pentru CE de la Torun (Polonia), care este de 53,75 s, iar la Viena l-a reconfirmat. Recordul său personal este 52,07 secunde și datează de la Tampere (Finlanda), din iulie 2018.  Tot în weekend-ul trecut, Robert Parge (CSM București) s-a clasat pe prima poziție în proba de 400 m (47,87 sec) la Meeting d'Athlétisme de Mondeville.