Australian Open 2020: Simona Halep s-a calificat în turul secund după un prim set cu emoții

21 ianuarie 2020 11:57   Alte sporturi

Simona Halep s-a calificat în turul secund la Australian Open 2020 după un meci cu emoții în primul set.

Simona Halep a învins-o în primul tur de la Australian Open, cu scorul de 7-6, 6-1, pe americanca Jennifer Brady, la capătul unui meci care a durat 95 de minute. Primul set a fost de-a dreptul dramatic, Simona salvând trei mingi de set la 6-5 pe serviciul adversarei. După ce a trecut de acest moment critic, românca a zburdat în setul secund, astfel că a ajuns în turul al doilea. Următoarea adversară a româncei desemnată cap de serie numărul 4 la Australian Open va fi învingătoarea meciului dintre britanica Harriet Dart (173 WTA) și MIsaki Doi (82 WTA).

Simona Halep, în turul secund la Australian Open 2020: Ce premiu și-a asigurat

Românca şi-a asigurat un premiu de 88.100 de dolari americani şi 70 de puncte WTA.

Anul trecut, Simona Halep a fost eliminată în optimi la AusOpen de americanca Serena Williams, scor 6-1, 4-6, 6-4. Halep a fost finalistă la Melbourne, în 2018, când a pierdut ţn ultimul act în faţa danezei Caroline Wozniacki, scor 7-6 (2), 3-6, 6-4.