Campionatul European de handbal: Norvegia a luat titlul! Neagu, în echipa ideală!

19 decembrie 2016 11:28   Alte sporturi

Echipa naţională de handbal feminin a Norvegiei a câştigat titlul european pentru a şaptea oară, după ce a învins, în finala Campionatului European din Suedia, reprezentativa Olandei, scor 30-29.

Ultimul act al competiţiei a reprezentat şi reeditarea finalei Campionatului Mondial din 2015. Norvegia şi-a trecut în palmares medalia de aur europeană pentru a şaptea oară, după ediţiile din 1998, 2004, 2006, 2008, 2010 şi 2014.

La pauză scorul a fost egal, 15-15, dar în repriza secundă scandinavele au reușit să câştige, rezultatul final fiind 30-29.

România a încheiat turneul pe locul cinci, cu un bilanţ de cinci victorii şi două înfrângeri, dar avem satisfacţia că sportiva Cristina Neagu a fost aleasă în echipa ideală a competiţiei, fiind desemnată cel mai bun inter stânga. De asemenea, în clasamentul golgheterilor competiţiei, Neagu a încheiat pe locul 3 (46 goluri în şase meciuri), iar în ierarhia all-time la Europene ocupă aceeaşi poziţie.