Cătălina Ponor, aur la bârnă, la revenirea în gimnastica internațională

26 martie 2016 18:11   Alte sporturi

După retragerea din activitate, în 2012, nimeni nu-i mai dădea mari șanse de revenire gimnastei Cătălina Ponor (28 de ani), dar aceasta s-a ambiționat, s-a antrenat serios și a demonstrat încă o dată că este una dintre cele mai mari sportive pe care le-a dat vreodată România.

Cătălina a obținut sâmbătă (26 martie) medalia de aur în finala de la bârnă, din cadrul Cupei Mondiale de la Doha, prima competiție internațională la care participă de la retragere.

Ponor a fost notată cu 14,650 și astfel a urcat pe cea mai înaltă treaptă a podiumului, acolo unde a fost obișnuită să se așeze ani de-a rândul. Clasamentul a fost completat de brazilianca Thauany Lee de Araujo, care a obținut 14,150 și de portugheza Filipa Martins, al cărei exercițiu la bârnă a fost notat cu 13,900.

Diana Bulimar și Dora Vulcan concurează tot sâmbătă în finala de la sol.