Cine îl oprește pe Djokovici? Sârbul a câștigat și la Roma!

15 mai 2011 20:36   Alte sporturi

Afectată de vremea ploioasă din capitala Italiei, întâlnirea care a durat peste două ore a fost echilibrată. În primul set, Djokovici a reușit să se desprindă și a condus cu 5-3. Nadal a reacționat, a câștigat și el pe serviciul adversarului, însă sârbul n-a acceptat situația. Setul doi nu a avut intensitatea primului, dar deși a dat unele semne de oboseală Novak a repetat diferența: 6-4. El a ajuns la 37 de meciuri câștigate din tot atâtea posibile anul acesta! Ba chiar, 38 dacă îl punem și pe cel de la Belgrad în care s-a impus prin neprezentarea adversarului. Sau chiar 40 dacă le adăugăm și pe cele din finala Cupei Davis, ultimele din 2010.

Djokovici este la a patra victorie în fața lui Nadal, anul acesta, după cele de la Indian Wells, Miami și Madrid. Victorios în aceste turnee, el s-a mai impus la Australian Open, Dubai și Belgrad.