CSM București a câștigat clar meciul cu FTC Budapesta din Liga Campionilor la handbal

5 octombrie 2018 21:40   Alte sporturi

Echipa feminină de handbal CSM Bucureşti a debutat în ediția 2018/2019 a Ligii Campionilor, câștigând, pe teren propriu, cu 36-31 (18-13) meciul cu formaţia ungară FTC Budapesta, în prima etapă din Grupa D.

La disputa la care au asistat peste 4.000 de fani ”Tigroaicele” s-au evidențiat în atac, însă în apărare au dat semne de slăbiciune. Lucru dovedit de numărul prea mare de goluri primite.

Pentru CSM Bucureşti au marcat Neagu - 9 goluri, Mehmedovic - 8, Kurtovic - 6, Lekic - 5, Cvijic - 3, Radicevic - 3, Omoregie - 2, iar de la FTC Budapesta s-au remarcat în atac Hafra - 6 goluri şi Kovacsics - 5.

Cealălalt meci din grupă, între Vipers Kristiansand (Norvegia) şi SG BBM Bietigheim (Germania), este programat mâine (sâmbătă, 6 octombrie).

Primele trei clasate din fiecare din cele patru grupe preliminare se vor califica în grupele principale, care vor include câte şase echipe (trei din grupele A şi B în grupa 1 şi tot trei din grupele C şi D în grupa 2). În această fază se va lupta pentru sferturile de finală, în care vor ajunge primele patru clasate în grupele principale, şi care vor evolua pentru calificarea la Turneul Final Four.

CSM Bucureşti are următorul program în Grupa D: SG BBM – CSM Bucureşti (14 octombrie), Vipers – CSM Bucureşti (20 octombrie), CSM Bucureşti – Vipers (4 noiembrie), FTC Budapesta – CSM Bucureşti (11 noiembrie), CSM Bucureşti – SG BBM (18 noiembrie).

Meciurile din grupele principale vor avea loc între 25 ianuarie – 10 martie 2019, cele eliminatorii din sferturi în 5-7 aprilie (turul) şi 12-14 aprilie 2019 (returul), iar Turneul Final Four va avea loc, din nou, la Budapesta, în 11-12 mai 2019.

În ultimele două sezoane, CSM Bucureşti a obţinut medalia de bronz a competiţiei, după ce în 2016 cucerea trofeul, şi se află la a patra participare consecutivă în Liga Campionilor.