CSM Bucureşti, şanse la turneul final al Ligii

12 martie 2017 20:01   Alte sporturi

Deţinătoarea Ligii Campionilor la handbal feminin, CSM Bucureşti, a încheiat cu o victorie grupa principală 2.

Echipa noastră a învins cu scorul de 25-20 (12-7), în deplasare, formaţia daneză Team Esbjerg. În urma acestui rezultat, româncele au încheiat pe locul 3 în clasamentul grupei principale 2, urmând să întâlnească pe FTC Budapesta în sferturile de finală. O adversară mai accesibilă decât Vardar Skopje, câştigătoarea celeilalte grupe principale, pe care CSM ar fi întâlnit-o dacă ar fi terminat pe locul 4 în grupă. Principalele marcatoare ale campioanei României au fost Brădeanu şi Carmen Martin, ambele cu câte 5 reuşite. Excelentă a fost şi prestaţia portarului Paula Ungureanu, care a avut 18 intervenţii reuşite.

Meciurile din sferturile de finală vor avea loc între 7-16 aprilie, iar câştigătoarele se vor califica la Turneul Final Four, programat la Budapesta, în 6-7 mai.