CSM București triumfă în Cupa României

21 aprilie 2019 19:56   Alte sporturi

Echipa feminină de handbal CSM București s-a impus cu 30-29 după prelungiri în finala Cupei României cu SCM Rm. Vâlcea

Tigroaicele s-au revanșat pentru eșecul suferit în Supercupa României și pentru înfrângerea din turul campionatului, de la București. CSMB a început în forță finala de la Bistrița, detașându-se din start: 2-0, 3-1, 6-3. Cu toate că au egalat în câteva rânduri (7-7, 8-8, 9-9, 17-17 18-18), vâlcencele n-au fost decât o singură dată în avataj (9-10). Disputa a fost crâncenă pe final, când formația bucureșteană a fost egalată în ultimul minut (26-26). În prelungiri, CSMB a avut din nou un start fulminant. S-a detașat la trei goluri (29-26), iar acest avans a fost decisiv (30-29). În meciul pentru locurile 3-4, HC Zalău s-a impus cu 30-24 (14-11) în fața Măgurei Cisnădie, câștigând medalia de bronz. În semifinale, SCM Rm. Vâlcea a trecut (31-26) de Cisnădie, iar CSM Bucureşti s-a impus (27-23) cu HC Zalău.Câştigătoarea Cupei României va avea drept de joc în ediția 2019/2020 a Cupei EHF.