David Popovici, al doilea titlu european la natație

10 iulie 2021 21:29   Alte sporturi

David Popovici este eroul Campionatelor Europene de natație pentru juniori.

Înotătorul David Popovici a câştigat, sâmbătă, proba de 200 m liber, la Campionatele Europene de înot pentru juniori de la Roma. Sportivul de 16 ani a terminat proba cu timpul de 1:45.95 şi şi-a trecut în palmares a treia medalie la competiţia găzduită de capitala Italiei, după argintul de la ştafeta de 4x100 m liber şi aurul de la 100 m liber, cu record mondial.

În semifinale, românul a stabilit un nou record mondial de juniori la 200 m liber, cu 1:45.26. Acesta este al treilea record mondial pe care îl stabilește înotătorul nostru la competiția organizată de Roma.

Înainte de finala de la 200 m liber, sportivul pregătit de antrenorul Adrian Rădulescu s-a calificat în ultimul act de la 50 m. Fără să forţeze, David a obţinut primul timp din cele două semifinale – 22.75 secunde – şi va evolua duminică, în ultima zi de concurs de la Roma, în finala de la 50 m liber, de la ora 20.34.