Denisa Golgotă, a șasea la sărituri la Europene

13 aprilie 2019 18:17   Alte sporturi

Denisa Golgotă a ratat medalia în finala de sărituri de la Campionatele Europene de gimnastică. Ea va avea alte două șanse de a urca pe podium duminică, la sol sau bârnă.

Gimnasta Denisa Golgotă s-a clasat, sâmbătă, pe locul şase în finală la sărituri, la Campionatul European de la Szczecin (Polonia).

Denisa Golgotă a fost notată cu 14.500 la prima săritură şi cu 13.733 la cea de-a doua, iar cu media de 14.116 s-a clasat pe locul şase. Medalia de aur a revenit sportivei din Rusia Maria Paseka (medie 14.516).

Golgotă va mai evolua, duminică, în finale la sol şi bârnă, finale care vor fi transmise în direct pe TVR 2 și pe TVRHD.

Vineri, în finala de la individual compus, Denisa Golgotă a ocupat locul 17.

La Campionatul European din 10-14 aprilie, găzduit de Szczecin (Polonia), au participat 166 gimnaşti şi 109 gimnaste, din 38, respectiv 36 de naţiuni continentale.