Diana Bulimar, argint la sol, la Cupa Mondială de la Doha

26 martie 2016 19:22   Alte sporturi

26 martie se dovedește a fi o zi cu noroc pentru gimnastica românească. După ce Cătălina Ponor și-a celebrat revenirea în sportul care a consacrat-o cum nu se poate mai bine, cu o medalie de aur la bârnă, și Diana Bulimar îmbogățește tezaurul de medalii al României.

Calificată în finala de la sol din cadrul Cupei Mondiale de la Doha, Diana Bulimar a fost notată cu 14,125, suficient pentru a-și asigura medalia de argint, chiar dacă a fost doar a treia intrată în concurs.

Aurul probei de la sol a fost câștigat de elvețianca Giulia Steingruber, care a primit 14,700 pentru exercițiul său, în timp ce bronzul a fost adjudecat de unguroiaca Zsofia Kovacs, notată cu 13,925.

Dora Vulcan, cealaltă reprezentată a României în finala de la sol, a împărțit ultimul loc alături de Sarah Voss din Germania, cu punctajul 12,900.