Doar norocul a făcut ca piloții să scape cu viață dintr-un asemenea accident!

6 decembrie 2021 10:11   Alte sporturi

Măsurile de securitate pentru care au tot insistat șefii sporturilor cu motor au salvat din nou viața unor piloți, de data aceasta din Formula 2. Accidentul s-a petrecut duminică, în startul cursei Marelui Premiu al Arabiei Saudite.

Totul s-a petrecut pe grila de start, acolo unde francezul Theo Pourchaire (Art Grand Prix), în vârstă de 18 ani, a calat motorul la pornire și a rămas ”înțepenit” pe pistă. El a fost lovit în plin, din spate, de brazilianul Enzo Fittipaldi (Charouz Racing System), mașinile fiind făcute praf în urma impactului. Sud-americanul este nepotul fostului campion mondial de Formula 1 Emerson Fittipaldi.

Cei doi piloți au fost scoși din mașini în stare de conștiență și au fost transportaţi de urgenţă cu elicopterul la spitalul din Jeddah.

Cursa a fost reluată 40 de minute mai târziu, însă întrecerea a fost oprită definitiv înainte de final, după un alt accident, minor de data aceasta.

AICI puteți vedea înregistrarea teribilului accident.