Echipa de rugby a României, doborâtă din nou de Georgia

9 februarie 2019 19:03   Alte sporturi

Echipa de rugby a României s-a înclinat pentru a 13-a oară în fața unei selecționate care nu exista acum 30 de ani

Oamenii lui Marius Tincu au facilitat victoria Georgia prin erorile neforțate comise, precum și prin strategia aleasă.România a dat senzația că poate câștiga disputa dominând primele 30 de minute și conducând cu 6-0. Doar că după ce au respins un atac prelungit al georgienilor, Stejarii au greșit la repunerea din margine, dându-le prilejul adversarilor să reducă diferența (6-3) dintr-o penalitate concretizată de Abjandadze (min. 39). După pauză, s-a repetat povestea din partida cu Germania de acum doi ani. Georgia a marcat două încercări, în timp ce naționala noastră s-a blocat departe de buturile adverse... În plus, în loc să ”dea la bețe” și să se apropie la un punct, Stejarii au decis să joace în margine o penalitate, fără niciun rezultat. Georgia s-a impus cu 18-9, izbutind astfel a 13-a victorie în cele 23 de partide cu România. Au marcat Vlaicu 3 lovituri de pedeapsă (minutele 8, 28, 72), respectiv 1 eseu de penalizare (min. 45), Gorgadze 1e (min. 65), Abjandadze 1 transformare (min. 45), 1lp (min. 39, 80). Aflat la meciul 100 pentru Stejari, Calafeteanu a fost eliminat temporar în minutul 45, iar pilierul Andrei Ursache și-a anunțat retragerea după acest meci. În etapa cu numărul 2, sâmbătă, 16 februarie, de la ora 14.00, la Botoșani, România va primi vizita Germaniei.