Halep este campioana Arabiei

21 februarie 2015 21:43   Alte sporturi

Simona Halep a avut viaţă grea cu Karolina Pliskova, dar s-a impus până la urmă în minimum de seturi, 6-4, 7-6, şi a bifat al doilea turneu din 2015 şi al zecelea în toată cariera.

Constănţeanca a pornit la Dubai din postura de cap de serie numărul 1 şi favorită clară pentru a ridica trofeul deasupra capului. Scăpată de Serena Williams, care n-a jucat în Emirate, dar şi pe parcursul competiţiei de principalele contracandidate, Kvitova, Radwanska sau Wozniacki, românca a jucat cel mai greu meci în finală. Previzibil dacă ne gândim din punct de vedere al fazei, dar destul de suprinzător având în vedere adversarul. Karolína Pliskova i-a făcut viaţa un calvar Simonei Halep, şi s-a bătut pentru victorie până la ultima lovitură.Dacă primul set a fost destul de normal, cu break realizat de Halep la 3-3 şi protejat până la 6-4, cel de-al doilea set a fost o adevărată dramă. Cehoaica, favorita 17 a turneului, a început cu 2-0, şi-a pierdut apoi serviciul şi a ajuns să lupte de două ori pentru rămânerea în meci. Halep a ratat două mingi pentru trofeu, dar şi două servicii decisive, la 5-4 şi 6-5.De fiecare dată Pliskova s-a salvat şi a împins setul în tie-break. Şi aici românca a avut probleme, a fost condusă cu 4-2, dar a câştigat cinci puncte la rând şi implicit meciul. 6-4, 7-6 pentru Halep, 900 de puncte WTA, 456.000 de dolari americani în contul ei şi o binemerită revenire în top 3.