Halep şi Cârstea merg ceas la Tokio. Vezi rezultatele româncelor la turneul din Japonia!

23 septembrie 2013 12:42   Alte sporturi

Simona Halep şi Sorana Cârstea s-au adaptat la condiţiile meteo şi la suptafaţa rapidă de la Tokio şi ambele s-au calificat în turul 2.

Halep, favorita 13 a turneului, a avut un meci foarte greu în compania rusoaicei Anastasia Pavlyuchenkova. După ce a pierdut primul set cu 6-3 şi a ajuns pînă la a salva două mingi de meci în al doilea, Halep a revenit miraculos şi a câştigat în tye-break, 7-6. În setul decisiv, Pavlyuchenkova a căzut fizic şi, din cauza unei gripe cu care a jucat tot meciul, a fost nevoită să se retragă la 3-0 pentru Halep. Românca va juca în turul următor cu nemţoaica Andrea Petrkovici, iar în al treilea ar trebui să dea piept cu favorita 1, Victoria Azarenka.

Sorana Cârstea a avut un prim tur mai uşor, învingând-o în minimum de seturi pe Julia Georges, din Germania, scor 6-4, 6-4. În turul doi, românca, favorită 15 a turneului, va juca împotriva reprezentantei ţării gazdă, Misaki Doi, care a intrat pe tabloul principal beneficiind de un Wild Card.