Irina Begu, eroina primei zile la Australian Open: s-a calificat în turul secund

15 ianuarie 2018 10:45   Alte sporturi

Irina Begu a avut un început de turneu extraordinar la Australian Open. Ea s-a calificat în turul secund după un meci de peste 3 ore, în care a revenit incredibil de două ori.

Irina a învins-o cu scorul de 3-6, 6-4, 8-6 pe rusoaica Ekaterina Makarova, cap de serie numărul 31. Irina a revenit de la scorul de 0-4 în setul secund, iar apoi, îns etul decisiv, de la 1-4 şi 2-5. Meciul a durat trei ore şi un minut. În turul următor, Irina va juca împotriva Petrei Martic, din Croaţia.

Într-un alt meci din turul I, Monica Niculescu, locul 99 WTA, a fost învinsă, cu scorul de 6-4, 7-5, de Mona Barthel (Germania), locul 53 WTA, după o partidă care a durat o oră şi 49 de minute.