Jaroslav Pospisil este campionul Sibiu Open 2013!

30 septembrie 2013 10:52   Alte sporturi

Marco Cecchinato şi-a adjudecat primul set, scor 6-4, după un concurs de break-uri şi re-break-uri în care cei doi şi-au testat atât propriile limite, cât şi limitele oponentului. În setul al doilea, Jaroslav a schimbat tactica și l-a plimbat pe Cecchinato dintr-un colţ în celălalt al terenului. Cehul a revenit surprinzător în meci şi a reuşit să-şi adjudece actul al doilea cu un scor identic, 6-4. Actul decisiv a fost mult mai uşor pentru Pospisil decât se anticipa. Cehul nu a cedat în faţa adversarului său, mult mai bine clasat, care, însă, nu a ştiut să gestioneze partida din punct de vedere psihologic şi şi-a arătat frustrarea în repetate rânduri. Pospisil a luat decisivul cu 6-1, învingându-l, astfel, pe favoritul 8 al turneului, Marco Cecchinato.