Liga Campionilor la handbal / Oltchim s-a sinucis româneşte

11 aprilie 2013 20:41   Alte sporturi

Fetele lui Vestergaard au defilat 50 de minute, conducând uneori şi la distanţe de cinci sau şase goluri. Au avut 14-10 la pauză şi calificarea a părut tot timpul a noastră.

Cu 10 minute înainte de final scorul era 19-24 şi părea că nimic nu se mai poate întâmpla. Ne-am înşelat cu toţii, iar deziluzia a fost mare.

Bulatovici şi compania s-au speriat parcă de performanţa care le aşteaptă şi din acel moment au mai marcat o singură dată până la finalul jocului. Un scurt-circuit inexplicabil, pase greşite, ratări şi lovituri de la şapte metri provocate gratuit au făcut ca Györ să se apropie în ultimul minut la doar un gol, 24-25, adică minimul care le trebuia pentru calificare.

Ca să ne pară şi mai rău, la penultima fază a jocului, Oltchim putea înscrie golul cu numărul 26, dar Oana Manea a greşit o pasă simplă către Barbosa şi totul s-a terminat. Unguroaicele au pasat la trecerea timpului, iar în loc de şampanie, pe vâlcence le aşteaptă multă supărare şi un viitor în ceaţă.