Maria Șarapova, eliminată de la US Open, după înfrângerea în fața Sevastovei

4 septembrie 2017 9:37   Alte sporturi

Maria Șarapova a fost învinsă de Anastasija Sevastova în optimile de finală de la US Open. Letona s-a impus cu scorul 5-7, 6-4, 6-2, după un joc de două ore și un sfert. Sevastova (27 de ani) urmează să o înfrunte pe Sloane Stephens.

„Primul set a fost foarte strâns, oricare dintre noi ar fi putut câștiga. Maria a jucat incredibil în primul set și în cel de-al doilea, dar eu am continuat să lupt, să alerg după fiecare minge și să rămân în meci”, a declarat letona Sevastova, potrivit Digi Sport.

Ea urmează acum să o întâlnească pe reprezentanta gazdelor, Sloane Stephens, care a învins-o în trei sferturi cu scorul 6-3, 3-6, 6-1, pe Julia Goerges.

Pentru Șarapova, a fost prima ei participare la un Grand Slam după 19 luni, dar și ea a avut o revenire spectaculoasă, eliminându-le pe rând, pe Simona Halep, Timea Babos și Sofia Kenin.