Marius Copil, în drum spre Top 50 ATP la Basel. De ce rezultat are nevoie după victoria carierei

25 octombrie 2018 11:04   Alte sporturi

Marius Copil are o săptămână de excepție la Basel. El a reușit miercuri seară victoria carierei, în fața lui Marin Cilic.

Marius Copil l-a învins în optimile de finală ale turneului ATP de la Basel, cu scorul de 7-5, 7-6, pe al șaselea jucător al lumii, croatul Marin Cilic. Partida a durat o oră şi 49 de minute și îi asigură românului un salt de 11 locuri în clasamentul mondial, unde e sigur de poziția a 82-a.

Dar saltul jucătorului care a pornit în această săptămână chiar din calificări poate fi și mai mare. Căci o victorie în sferturile de finală, contra americanului Taylor Fritz, ocupantul locului 57 ATP, l-ar propulsa pe Copil pe cea mai bună poziție a carierei: 71 ATP.

Pentru că la cum joacă ne putem face planuri și mai mari, vă mai spun doar că, dacă va câștiga titlul – e adevărat că în semifinale ar trebui să-l învingă pe Zverev, iar în finală pe Federer – ar intra în premieră în Top 50 ATP. Pare greu, dar dacă nu visăm putem să ne lăsăm.