Mirela Lavric a câştigat titlul mondial la 800 de metri

23 iulie 2010 11:29   Alte sporturi

Mirela Lavric a încheiat cursa de 800 de metri cu timpul de 2:01.85 minute. Pe podium au mai urcat Cherono Koech (Kenya, cu timpul de 2:02.29) şi Annet Negesa (Uganda - 2:02.51).

Campioana naţională a României în probele de 400 şi 800 de metri, Mirela Lavric (19 ani), a fost medaliată cu aur în proba de 800 de metri şi la ediţiile CM din 2007 şi 2008, precum şi la Campionatele Europene din 2007 (toate rezervate juniorilor).

Lavric a făcut o cursă perfectă din punct de vedere tactic. S-a mulţumit să menţină ritmul intens stabilit de ugandeza Anette Negese pe primii patru sute de metri iar apoi a atacat pe ultima turnantă surprinzându-şi adversarele. Negesa, alături de Cherono Koech din Kenya şi Rose Mary Almanza din Cuba au fost surprinse şi nu au mai avut forţa necesară pentru a contracara atacul româncei.

"Este pentru a treia oară când sunt campioană mondială şi sunt foarte fericită pentru această victorie, mai ales că este ultima mea competiţie la nivel de juniori", a declarat la final românca pentru siteul oficial al Federaţiei Internaţionale de Atletism. "A fost o cursă dură, Koech m-a şi împins pe final. Am rezistat, dar nu sunt foarte mulţumită de timpul obţinut, cred că puteam alerga mai bine", a mai completat proaspăta campioană mondială.

Tot în noaptea trecută, în proba de 400 de metri, Bianca Rozor a încheiat a treia, cu timpul de 53.17 secunde, după Shaunae Miller (Bahamas, 52.52), respectiv Margaret Etim (Nigeria, 52.05). Alte două atlete din delegaţia României au obţinut calificări în finale: Adelina Pastor la 200 de metri, care a reuşit cea mai bună performanţă din carieră (23.95 secunde) şi Bianca Lazăr Fazecaş la aruncarea ciocanului (54.56 metri, locul 4 în grupa B de calificare).

În finala la 10.000 de metri marş, Georgiana Enache s-a clasat pe locul 12, cu timpul de 48:29.60 minute.