Monica Niculescu, în optimi la Doha. Adversara a abandonat în setul trei

14 februarie 2018 20:16   Alte sporturi

După ce a învins-o pe Maria Șarapova în primul tur la Doha, Monica Niculescu (92 WTA) a înfruntat-o pe slovaca Magdalena Rybarikov (18 WTA). Românca a beneficiat de abandonul adversarei, în cel de-al treilea set, și s-a calificat în optimile competiției din Qatar.

După un prim set echilibrat, în care s-a mers cap la cap, slovaca a reușit să câștige la tie-break, 7-6, chiar dacă Monica a avut trei mingi de set. Românca s-a văzut nevoită să lupte cu mai mult avânt pentru a duce meciul în decisiv, lucru care s-a și întâmplat, după ce și-a adjudecat al doilea set, scor 6-2.

La 3-0 pentru Niculescu, în setul trei, Rybarikov a abandonat din cauza unei probleme la picior, iar Monica Niculescu a avansat în optimi, unde o va întâlni pe lidera clasamentului WTA, Caroline Wozniacki.