Muguruza, semifinalistă la Roland Garros. A distrus-o pe Şarapova şi e la un pas s-o detroneze pe Halep

6 iunie 2018 16:40   Alte sporturi

Într-un moment când credeam că poate şi Simona Halep să pună în sfârşit mâna pe un trofeu de mare şlem o adversară te temut şi-a ridicat nivelul incredibil şi pare de neoprit.

Spanioloaica Garbine Muguruza, dublă câştigătoare de mare şlem, Roland Garros 2016 şi Wimbledon 2017, s-a calificat azi în semifinale după un galop de sănătate în faţa Mariei Şarapova, pe care a învins-o cu scorul de 6-2, 6-1, în doar o oră şi 13 minute de joc efectiv. Jucătoarea în vârstă de 24 de ani pare că se îndreaptă spre al treilea trofeu de mare şlem din carieră după ce a câştigat toate partidele fără să piardă vreun set. Ba mai mult, o singură dată a ajuns în prelungirile unui set, cu Kuzneţova, în primul tur, când primul act s-a întins în tie-break. N-a fost însă nicio problemă, oricum: 7-0 pentru Muguruza. Astfel, Garbine e la un singur pas să devină numărul 1 WTA, aceasta având nevoie să ajungă în finală la această ediţie de French Open, obiectiv de care o mai desparte un singur meci.