O keniancă a bătut recordul olimpic deținut de Gabi Szabo la 5000 de metri

20 august 2016 15:43   Alte sporturi

Vivian Jepkemoi Cheruiyot a câștigat vineri noaptea medalia de aur la proba de 5000 de metri, iar sportiva din Kenia a făcut asta în mare stil, cu record olimpic doborât.

Atleta din Africa a încheiat cursa de la Rio de Janeiro după 14 minute 26 de secunde și 17 sutimi, iar asta o face să intre în posesia titlului onorific de recordmenă olimpică a distanței. Din păcate pentru noi, cele 14:40:79 alergate de Gabriela Szabo la Sydney, în 2000, n-au mai rezistat, dominația româncei încheindu-se după 16 ani. Nu are însă ce să regrete, Vivian Jepkemoi Cheruiyot bătându-i timpul cu 14 secunde, adică destul de clar. Noua campioană olimpică nu a bătut însă și recordul mondial la această probă, deținut încă de etiopinca Tirunesh Dibaba, care în 2008, la Oslo, a fost cronometrată în 14:11:15.

Medalia de argint la Rio în proba de 5.000 de metri a fost câştigată de o altă sportivă din Kenya, Hellen Onsando Obiri (14:29.77), în timp ce etiopianca Almaz Ayana a terminat pe 3 (14:33.59).